Свилен Блажев. Избрани творби (1984-2013)
Свилен Блажев. Избрани творби (1984-2013)

Свилен Блажев. Избрани творби (1984-2013)

  • Модел: Свилен Блажев. Избрани творби (1984-2013)
  • Наличност: 2-3 Дни
  • 35.00 лв.

Свилен Блажев е български художник. Роден е на 27 септември 1953 г. Завършва стенопис в Националната художествена академия. Има над 25 самостоятелни изложби в България и чужбина. Носител е на осем награди за живопис и рисунка, сред които и Националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ (2013).


ИМПЕРАТОР НА МАТЕРИЯТА И ДУХА

Из „Избрани творби 1984-2013. Свилен Блажев


Беше преди двайсетина години... Стоях в галерия „Ромфея“ и дълго гледах една пясъчна картина на неизвестен тогава за мене художник. В картината беше нарисувано чувство със синтетичния език на природата. Фактурата ѝ, композицията, вътрешният ритъм на цвета, втъкан в органичността на цялото, ми харесаха толкова, че не издържах, взех името на художника, скочих в колата и потеглих за Кюстендил. Исках да видя този художник, да го пипна, да вляза в ателието му и усетя атмосферата, да се докосна до предметите и картините му.

Така за първи път се срещнах със Свилен Блажев – Черното злато – както по-късно разбрах, че го наричат. И още тогава си помислих, че когато създава човеците, Господ бележи някои от тях и им вдъхва от своята божествена енергия.

Попаднах в Свилен-Блажевата орбита и усетих, че съм приласкана от тази божествена светлина, която пада върху мен от излъчването на картините му, и от неговата естествена обикновеност и сила на духа. Нямам съмнение, че Свилен е човек, белязан от Господ! Нещо повече, Господ го държи за ръката и я пуска само, когато двамата си пият ракията. И ненатрапчиво му подсказва, че и най-бедните материали могат да участват в творбите му, като го насочва към пясък, кирпич, пепел, въглища, парченца от разрушен храм... Всичко това, осмислено от божествената енергия, се превръща в картина и тя няма как да не ме очарова.

Живописта му се извисява в душата ми и се слива с нея. Тогава всичко ми става ясно: успехът на Свилен идва от истината – открита, простичка, недостъпна за имитация и лъжа, от пламенната му всеотдайност към изкуството, от моженето му и от естествеността му. Няма съмнение, че Свилен-Блажевата живопис се ражда от срещите в живота, но и винаги е подвластна на природата и българската традиция. Той е един от малцината, които я познават, правилно я разчита и никога не я имитира, а винаги търси духовните й, а не формалистични послания.

В платната си, освен топлотата на субективния свят, художникът мери сили с обективния свят и сблъсъците, които са същинската проверка на действителността, на таланта му и на онази магия, наречена Свилен-Блажева. Стилът му, наложен във времето, го прави разпознаваем, обичан, харесван... Затова не се изненадвам, че той успя да се превърне в същински учител за младите художници. Случвало ми се е да се объркам в галерия и картина на друг художник на пръв поглед да объркам със самия Свилен Блажев, поради имитацията на стила му. Но такива неща се случват и е нормално да се случват, въпреки че разликата е очевадна, защото едно е да си целунат от Бога, а друго е да си последовател на целунатия.

Най-голямата привилегия на Свилен Блажев за мен остава стремежът му с цялото си същество да връща собственото си вече изкуство към Бога. Прави го като реверанс към всевластната Му сила и за всичко, което Той му е дал. Това, струва ми се, е и жест към ракийката, която прави невидимата им връзка още по-силна.

С изостреното си чувство на творец Свилен успява в картините си да улови (може само с една разорана охра) не само силата на природата, но и онова, обикновеното, истинското, с неговите най-важни и висши същности – като във всяко свое платно налага закономерностите на необходимостите (виж цикъла „Бъдници“ и картините „Хлябът“ – I и II). Те се отличават със силната си материя, която Свилен успява да превърне в дух, във виталност. Изумителната му способност съвместява тези извечни материи (слама, олово, пръст...) и ги възвисява.

Свилен Блажев работи с изключително майсторство и в монохромията, и в големите контрасти. Мощната фактура на всяка негова творба е продиктувана от дълбоката вътрешна структура, а цветът ѝ е органично присъщ.

Прави ми впечатление, че в последните си картини Свилен става все по-минималистичен. И това е всъщност стремежът му към синтез на чувствата и на формата (виж картината му „…до другата трева, довиждане и всичко...“, посветена на Георги Божилов-Слона). Това е и причината сърцето ми да се стреми към този изумителен художник. Защото той не само владее и извисява таланта си, но умее с еднакво чувство да посвети цялото си време на рисуване и размисъл, както и да подбере удивителни човешки внушения за утеха, за вяра, за приятелство...

Бъди благословен, Свика, и моля те, пази Божественото в себе си!“ 

Изданието е двуезично под съставителството на Филип Попов. Преводът на английски език е дело на Богдан Русев.

Ключови характеристики
ISBN 9789544919689
SKU BKBKA000020
Автор Филип Попов
Брой страници 200
Жанрове Изобразително изкуство, Скулптура
Издателство Жанет 45
Категория Изкуство, фотография, кино, музика

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение