Стамболов след Стамболов. История, политика и памет (1895 – 2020)
Стамболов след Стамболов. История, политика и памет (1895 – 2020)

Стамболов след Стамболов. История, политика и памет (1895 – 2020)

  • Модел: Стамболов след Стамболов. История, политика и памет (1895 – 2020
  • Наличност: 2-3 Дни
  • 35.00 лв.

На 3 юли 1895 година в центъра на София се случва едно от най-гръмките политически убийства в нашата история. Жестоко посечен е бившият премиер на Княжество България Стефан Стамболов.

Вече повече от един век Стамболов остава черно-бял образ в съзнанието и на съвременниците си, и на следващите поколения. „Най-великият българин“ или „сатрапът“ и „тиранинът“?

След Освобождението Ботев и Левски вече са влезли в пантеона на българската национална памет. А негативните оценки за Стамболов сякаш искат да го изтрият оттам. И за по-новите поколения остават загадки около личността на Стамболов. Защо Ботев издава единствената си стихосбирка заедно със стихотворенията на Стамболов? Защо съвсем младият Стамболов е избран да продължи комитетската дейност на Левски?

Книгата на доц. д-р Стефан Дечев „Стамболов след Стамболов. История, политика и памет (1895 – 2020)“ поставя въпроси, които са свързани със спомена и паметта за тази ключова за българската история фигура на революционен деец, поет, журналист, политик и държавник. Разгледан е всеобхватно „следживотът“ на Стамболов в политическия печат, литературата, историографията, учебниците по история, публичната обществена памет, политическите дискусии, различните места на памет, политическия фолклор, възпоменателните практики, медиите, киното.

Не на последно място, в края е направен опит да се отговори и на въпросите: Защо и как определени личности стават значими исторически фигури? Как точно това е свързано с националното развитие от края на XIX век, та чак до наши дни?

Ключови характеристики
ISBN 9789540141992
SKU BKBK0014822N
Автор Стефан Дечев
Брой страници 672
Жанрове Българска история, Исторически, Политически
Издателство Просвета
Категория История, културология и публицистика

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение