Стая с изглед
Стая с изглед

Стая с изглед

  • Модел: Стая с изглед
  • Наличност: 2-3 Дни
  • 15.00 лв.

‌Пътуването до Флоренция се оказва съдбовно за младата англичанка от средната класа Луси Хъничърч. Пред очите ѝ се разкрива един нов свят благодарение на новите хора, с които се среща в пансиона на синьора Бертолини: ексцентричната писателка Елинор Лавиш, безцеремонният господин Емерсън и най-вече - неговият пламенен син Джордж. Разкъсвана между копнежа си по романтиката и искреността и строгите ограничения на възпитанието и нравите от Едуардианската епоха, девойката е изправена пред избор, който завинаги ще промени живота ѝ.

Класикът на ХХ век Е. М. Форстър вече е добре познат у нас с романите си „Хауардс енд“, „На гости в Индия“, „И ангелите не смеят да пристъпят“, но „Стая с изглед“ излиза на български език за пръв път. 

♦  ♦  ♦

Едуард Морган Форстър (1879-1970) е английски писател. Известен е като Е. М. Форстър. Роден на 1 януари 1879 г. в Лондон, Англия, в семейството на Едуард Форстър и Алис Уичело. Учи в училище „Тонбридж“ в Кент и в Кралския колеж, в Кеймбридж в периода 1897-1901 г. В колежа се присъединява към интелектуалното дискусионно общество известно като „Кръг Блумсбъри“.

След дипломирането си пътува с майка си из Европа, а през 1914 г. посещава Египет, Германия и Индия. През това време написва всичките си произведения, макар някои от тях да са публикувани значително по-късно.

Първият му роман „И ангелите не смеят да пристъпят“ е публикуван през 1905 г. Следват още няколко – „The Longest Journey“, „Стая с изглед“ и „Хауардс Енд“, в които иронично и задълбочено показва класовата разлика и лицемерието на британското общество в началото на 20-ти век.

По време на Първата световна война е доброволец към Международния червен кръст и служи в Александрия, Египет. През 1920 г. отново посещава Индия като частен секретар на махарджата на Девас. След завръщането си в Англия завършва последния си роман „A Passage to India“ (Пътуване до Индия) публикуван през 1924 г.

В романа разглежда връзката между Изтока и Запада, видян през призмата на Индия в по-късните дни на британския Радж. С него постига най-големия си успех и е удостоен с мемориалната литературна награда „Джеймс Тейт Блек“.

В периода на 30-те и 40-те години е успешен водещ на радио "Би Би Си". По време на Втората световна война прави седмична рецензия на книги по поръчка на Джордж Оруел. В този период от творческата си кариера се насочва главно към документалната литература, биографичната литература и мемоаристиката.

През 1946 г. е избран за почетен сътрудник на Кралския колеж в Кеймбридж. Едуард Морган Форстър умира след серия от инсулти на 7 юни 1970 г. в Ковънтри, Англия.

Ключови характеристики
ISBN 9786190102502
SKU BKBK0002001N
Автор Е. М. Форстър
Брой страници 248
Жанрове Класически романи
Издателство Изток-Запад
Категория Друга проза Изток-Запад

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение