Признаването. История на една европейска идея
Признаването. История на една европейска идея

Признаването. История на една европейска идея

  • Модел: Признаването. История на една европейска идея
  • Наличност: 2-3 Дни
  • 27.00 лв.

Дали признаването ни един друг се отнася до публичния престиж? Или до нещо много по-дълбоко, независещо от това как някой се възприема от обществото?

Може би с „признаване“ имаме предвид по-скоро морален акт? Или е процесът, в който познаваме „как стоят нещата в действителност“?

„Признаването. История на една европейска идея“ е не само книга, която умно показва, че бихме сгрешили, ако се изкушим да мислим, че идеята е саморазбираща се. Но и която е написана от автор, станал световновлиятелен именно с теорията си за признаването.

Навлизаме в историята на политическите – но и на моралните – идеи. Проясняваме за нас самите нашия политически, а и цялостно културен образ. Проследяваме пътя, изминат от една осова европейска представа, докато е добивала толкова различни колорити, откликвайки на несходни контексти. Достатъчно е, насочвани от Хонет, да сравним как мислят по това френската, британската и германската традиция, за да се изумим от самия шанс да стигнем изобщо до общосподеляно разбиране.

Текстовете могат да се четат и от неспециалисти и помагат за разбирането на сноп от други фундаментални културни идеи. А и са способни да помогнат практически – във времена, в които все по-раняващите контрасти между мненията на различни социални групи незаобиколимо ни призовават към повече смирение и обръщане към синонимите на човешкостта. Сред които е и признаването.


Аксел Хонет (р. 1949 г.) е професор в Колумбийския университет (Ню Йорк), дългогодишен професор в Университет „Гьоте“ (Франкфурт) и директор на легендарния дом на съвременната критическа теория – Института за социални изследвания, Франкфурт, наследил Хоркхаймер и Адорно.

Ключови характеристики
ISBN 9789545872648
SKU BKBK0021567N
Автор Аксел Хонет
Брой страници 218
Жанрове Философия
Издателство Критика и хуманизъм
Категория История, културология и публицистика

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение