Какво ни питат великите философи
Какво ни питат великите философи

Какво ни питат великите философи

  • Модел: Какво ни питат великите философи
  • Наличност: В наличност
  • 20.00 лв.

Още в началото на тези лекции за великите философи – хората, които откриват нови хоризонти на мисълта за следващите поколения – трябва да предупредя, че нямам намерение да представям концентрирано историята на философията; това няма да е лаконичен учебник, енциклопедия или речник. [...] Има достатъчно добри учебници, речници и енциклопедии. Няма да „резюмирам“ Платон, Декарт или Хусерл, това е нелепа амбиция. Искам да говоря за големите философи по такъв начин, че за всекиго да откроя идеята, важна за самия него, съставляваща един от стълбовете на сградата, която е съградил, и същевременно тя да бъде разбираема понастоящем и за нас [...]. Ще се постарая да завършвам всяко изложение с въпрос, отправен към всички, въпрос, взет от концепцията на съответния философ, който продължава да е важен и да не е категорично разрешен.

Лешек Колаковски, из предговора

През 90-те години на предходния век Лешек Колаковски чете лекции по философия по полската телевизия, които се радват на такава гледаемост, с каквато могат да се похвалят малко развлекателни програми. През 2008 година краковското издателство „Знак“ публикува три цикъла от тях под заглавието „Какво ни питат великите философи“ в самостоятелно книжно тяло. Всяка от тези лекции се фокусира върху ключовите идеи на някой световноизвестен философ, които са от значение както за неговата собствена философска система, така и за съвременния човек. Учители на човечеството като Сократ, Платон, Аристотел, Августин, Тома Аквински, Майстер Екхарт, Декарт, Паскал, Лайбниц, Хюм, Кант, Киркегор, Ницше, Хусерл, Хайдегер и мнозина други мислители ни задават въпроси: за доброто, за това, дали моралните принципи са произволни, за това, дали е възможно да вярваме в Бог и в същото време да твърдим, че не знаем нищо за Него, и много други.


Лешек Колаковски (1927 – 2009) е значима фигура в съвременната философия, проникновен историк на идеите и критик на марксизма, дългогодишен преподавател във Варшавския университет, а след 1970 година в Оксфорд и Йейл. На български език са преведени книгите му: „Политиката и дяволът“ (1994), „Метафизичният ужас“ (1996), „Религията, или Ако няма Бог“ (1996), „Основни направления на марксизма“ (2006), „Моите правилни възгледи за всичко“ (2013).

Ключови характеристики
ISBN 9786197500554
SKU BKBK0020649N
Автор Лешек Колаковски
Жанрове Философия
Издателство СОНМ
Категория История, културология и публицистика

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение