Джуандзъ и неодаоизмът (сюенсюе)
Джуандзъ и неодаоизмът (сюенсюе)

Джуандзъ и неодаоизмът (сюенсюе)

  • Модел: Джуандзъ и неодаоизмът (сюенсюе)
  • Наличност: В наличност
  • 22.00 лв.

Сюенсюе (мистичното учение) – синкретично преосмисляне на даоистката метафизика – е най-голямото рефлексивно предизвикателство, което ни отправя древнокитайската мисъл. Неодаоизмът доминира културните кръгове на епохата Уей-Дзин, като обединява спонтанността (естеството – 自然 – „дзъжан“), изменчивостта („Книга на Промените“ – 易经 – „Идзин“) и конфуцианския култ към знанието (системата на ранговете – 名教 – „миндзяо“).

Притчите на Джуандзъ за мъдреца и Пътя, както и визията на Лаодзъ за неналичното и безименното (корена – 本 – „бън“) трасират пътеките, по които ще поеме философията от времето на Шестте династии (220–589). „Сюенсюе“ оказва дълбоко влияние върху установяването на будизма в Китай и върху неоконфуцианството от династиите Сун и Мин.

Дискусиите за способностите и човешката природа (спорът за таланта и характера) задават непроучени до момента насоки в полето на даоистките изследвания, а „Баопудзъ“ (抱朴子) на Гъ Хун открива нови тълкувателни хоризонти пред многозначната непроницаемост и дълбоката мистерия на Дао.

В книгата „Джуандзъ и неодаоизмът“ за първи път у нас се анализират онтологическите теории на Гуо Сян и Уан Би, концепцията за човешката природа на Лиу Шао (人物志 – „Жън у джъ“) и естетическият бунт на седмината мъдреци от бамбуковата горичка. Жуан Дзи, Хъ Йен, Сян Сиу са известни с интелектуалната критика на своето време, с поезията на планините и водите и с философията на свободата, която е прецедент в духовната атмосфера на Древен Китай.

Ключови характеристики
ISBN 9789540761411
SKU BKBK0022884N
Автор Десислава Дамянова
Брой страници 366
Жанрове Философия
Издателство УИ "Св. Климент Охридски"
Категория Българска литература

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение
Последно видяни