Църква и църковно право в средновековна България
Църква и църковно право в средновековна България

Църква и църковно право в средновековна България

  • Модел: Църква и църковно право в средновековна България
  • Наличност: В наличност
  • 17.00 лв.

В последните години у нас се възроди интересът към църковното право. То бе включено отново в учебните планове на повечето юридически факултети в страната и бе възстановена изследователската дейност върху отделни негови проблеми. Като задълбочено изследване в тази научна област книгата не само запълва една празнота в българското юридическо образование, но определено представлява интерес за всички с интерес към българската история и историята на българската църква.

Изследването е посветено на основни въпроси на църквата и църковното право в средновековна България - периода на Първата и Втората българска държава. Обект на анализ са проблеми, представляващи действителна основа на познанията за църковното право, чието изясняване има първостепенно значение от юридическа гледна точка: понятията „църква“ и „църковно право“; развитието на образованието и знанията за църковното право през цялото му многовековно развитие; източниците на църковното право, както и появата, устройството, управлението и дейността на българската църква през Средновековието; отношенията между държавата и църквата съгласно християнското учение - във Византия и в средновековна България. Някои от тях се въвеждат в научно обръщение от гледна точка на църковното право за първи път.

Изданието допринася за възстановяване на прекъснатата връзка с ценностната система между съвременните поколения и поколенията от нашето минало, както и за реабилитация на определени аспекти от българската културна идентичност. Като принос към тази твърде актуална проблематика книгата стимулира интереса към църквата и към всички свързани с нея проблеми.

Ключови характеристики
ISBN 9789547304888
SKU BKBKE00430
Автор Гълъбина Петрова
Брой страници 340
Жанрове Възрожденска литература, История, Право
Издателство Сиби
Категория История, културология и публицистика

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение