Българи в италианските академии за изящни изкуства (1878-1944)
Българи в италианските академии за изящни изкуства (1878-1944)

Българи в италианските академии за изящни изкуства (1878-1944)

  • Модел: Българи в италианските академии за изящни изкуства (1878-1944)
  • Наличност: В наличност
  • 25.00 лв.

Обект на изследването "Българи в италианските академии за изящни изкуства (1878-1944)" са българите, които са учили, специализирали и посещавали италианските художествени академии в периода от 1878 до 1944 г. Основен предмет на изследването са запазените документи в архивите на Флорентинската академия, академия Албертина в Торино, академия Брера в Милано и Венецианската академия.

Освен архивите на италианските академии предмет на изследването са архивът на Венецианското биенале, частни архиви в Италия (Р. Дюлгеров, Фондация Села, Фондация Пиаченца, Фондация Анигони) и България. Цел на изследването е да се проучат запазените главни (матрикулни) книги на италианските академии, до които може да се получи достъп и да се извадят всички български имена на художници, който са се обучавали там. В първа, втора и трета глава на дисертационния труд се разглеждат най-големите италиански академии – Флорентинската академия, академия Албертина в Торино, академия Брера в Милано и Венецианската академия.

Те запознават с открития нов масив от документиран материал, отнасящ се до българските художници, посещавали съответната академия. В дисертацията липсва информация от Академията за изящни изкуства в Рим. В дисертационния труд са включени всички български художници, чиито имена фигурират в запазените документи на изследваните архиви. Описани са намерените биографични данни за тях, изучаваните предмети, получените награди и поощрения. Четвърта глава заема особено място в дисертацията и е наречена Българо-италиански културни диалози през първата половина на 20 в.

Тя има за цел да запознае читателя с непознати, но интересни художнически истории и да представи нови гледни точки на вече изградените творчески портрети на български художници. В нея се дискутират шест конкретни теми, разработени в дълбочина. Първата от тях разкрива личността на художника Иван Маринов (1877-1941) и запазеното негово творчество, непознато до сега на научната общност.

Обект на втората тема е неизвестен период от живота и връзките на известния български художник Борис Георгиев (1888-1961) със старата и многоуважавана пиемонтска фамилия Села от гр. Биела, Италия.

Третата тема запознава с няколко произведения на художника-архитект Николай Дюлгеров, със снимки и документи, които са от архива на сина му Радослав Дюлгеров. Предмет на последните три теми в Четвърта глава са участията на българските художници в различни културни и художествени форуми в Италия, като присъствието на България на Венецианското биенале и на международната изложба в Рим през 1911 г., организирана по случай 50-годишнината от създаване на италианската държава. В заключението са обобщени събраните материали, като се коментират актуалните параметри на проблема за българо – италианските културни диалози от края на XIX и първата половина на XX век.

Ключови характеристики
ISBN 9789545357947
SKU BKBKI001264
Автор Анжела Данева
Брой страници 208
Жанрове Изобразително изкуство
Издателство Нов български университет
Категория Изкуство, фотография, кино, музика История, културология и публицистика

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение