70 години ЕКПЧ. Въздействия върху външното право. Международното право и правото на ЕС
70 години ЕКПЧ. Въздействия върху външното право. Международното право и правото на ЕС

70 години ЕКПЧ. Въздействия върху външното право. Международното право и правото на ЕС

  • Модел: 70 години ЕКПЧ. Въздействия върху външното право. Международното
  • Наличност: В наличност
  • 25.00 лв.

Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ) е приета преди 70 години, след края на Втората световна война. ЕКПЧ установява индивидуални субективни права, замислени като универсални човешки права, които се считат за естествено присъщи на всеки човек и заслужаващи всеобхватна защита. Освен че установява международен механизъм за защита на основните права в Европа, Конвенцията служи и като един от стожерите на европейския демократичен модел на общество, който има за цел да организира обществения порядък и международните отношения въз основа на принципите на демокрацията, върховенството на правото, свободните икономически отношения и защитата на правата на човека. Европейският съюз, който също е еманация на този обществен модел, неминуемо също се утвърждава като негов изразител и защитник.

Чрез прилагането на ЕКПЧ в Европа е създаден общ стандарт за защита правата на човека, който е възприет като общ принцип в правото на европейската интеграция още от края на 60-те и началото на 70-те години на ХХ век. Днес изискванията за защита на основните права на Стария континент са закрепени позитивноправно както в ЕКПЧ, така и в Договора за Европейския съюз и Хартата на основните права на ЕС.

Настоящото издание е резултат от проведената конференция и от приноса на широк кръг колеги от Юридическия факултет на Софийския университет, както и от други университети и изследователски центрове в областта на правото в обсъжданията по темата: „70 години ЕКПЧ – въздействия върху вътрешното право, международното право и правото на Европейския съюз“. Изводите, до които са достигнали различните автори, допринасят за това да не се съмняваме, че в България защитата на правата на човека не е във фаза на отричане, тактически отстъпки или привидно нормативно приемане. Представените изследвания същевременно идентифицират редица дефицити в ефективната защита на основните права и очертават необходимостта от предприемането на целенасочени мерки за гарантиране на пълната им защита и за осигуряване чрез това на необратимата принадлежност на България към общия европейски демократичен порядък.

Ключови характеристики
ISBN 9789540758015
SKU BKBK0017952N
Автор Христо Христев
Брой страници 302
Жанрове Право
Издателство УИ "Св. Климент Охридски"
Категория Професионална и справочна литература

Напишете мнение

Моля впишете се или се регистрирайте, за да напишете мнение